Pojďme si zodpovědět nějaké dotazy:

Pojďme si zodpovědět nějaké dotazy:

Fotografie

Jakou techniku používáš?

K focení používám špičkovou techniku Canon. U sebe budu mít vždy dvě těla (dva fotoaparáty) Canon 5D mark III a dva objektivy - Canon 16-35 mm f/2.8 L usm mk3 a Canon 50 mm f/1.2 L usm. Foťáky jsou utěsněné proti prachu a vlhkosti, proto je možné fotit i v dešti. K tomu kamerka od firmy Dji Osmo Pocket 2.
Mimo svateb mám ještě k dispozici rozsahy jako 70-200 mm, 400 mm, 8 mm a dron.

Jak jsi se dostal k focení?

Paradoxně po rozchodu s bývalou přítelkyní. Koupil jsem si první zrcadlovku - Canon 450D za asi 3 tisíce korun. A prostě jsem fotil. Zkoušel jsem, prošel jsem snad všechna témata. A zůstalo mi focení architektury a svateb. Několik prvních svateb jsme - teď už s manželkou - měli ještě onen canon 450D s sebou. Do teď ho mám doma.

Zkusil jsi nějaké jiné značky fototechniky?

Dlouhou dobu jsem na výlety tahal skoro celou techniku Canon. Pak jsem si pořídil Fujifilm X100T - především na cestování. V ruce jsem ale měl i Sony. U Canonu už zůstanu a Fuji si nechám na výlety.

Dostali jsme málo fotek, máš nějaké navíc?

Na svatbě nafotím něco kolem 2,5-3 tisíc fotek. Z těch se vybírají všechny nejlepší snímky. Nevybrané snímky jsou buď kopie těch vybraných, nebo se zkrátka do výběru nehodí, nebo nemají technickou kvalitu. Dostanete tedy vše to nejlepší.

Co je to RAW a jak ho získáme?

RAW jsou surová data. Takový soubor obsahuje co největší množství informací o vyfotografované scéně a potřebuje další zpracování. Vám by byl takový soubor k ničemu. Nejen, že jde o neupravený snímek, ale pravděpodobně byste jej ani neměli jak zobrazit. Taková data fotograf nedá z ruky. Je to jako zeptat se cukrářky, zda by vám nedala svůj tajný recept na ty moc dobré koláčky, co jste si u ní objednali.

Co když ti zmokne foťák?

Není to problém! Jediný kus techniky, který nemá rád déšť je kamera. To už je ale na mě, abych se s tím nějak popral (:

Kolik fotografií od tebe získáme?

Většinou novomanželům dávám něco mezi 400 a 600 snímky. Všechny nejlepší snímky dostanete!

Kdy dostaneme první fotky a kdy zbytek?

Pokud nefotím daleko od domova (Olomouc), dostanete první snímky ještě ve svatební noc! Jinak do 48 hodin nebo spíše hned druhý den (společně s videem). Zbytek všech fotek posílám nebo předávám nejpozději do 14 dnů.

Máš nějakou záložní techniku?

Na svatbě používám dva fotoaparáty. Pokud jeden z nich odejde, bez problému dofotím svatbu na ten druhý. Aby odešly oba foťáky je velmi nepravděpodobné.

Co ostatního mimo svateb ještě fotíš?

Především architekturu. Několik let za sebou jsem fotil soutěž Vesnice Roku - což je z 90 % jen architektura a také fotím pro město Olomouc nebo Olomoucký kraj společně s centrálou cestovního ruchu Olomouckého kraje a Ministerstvo pro místní rozvoj.

Přišli jsme nedopatřením o všechny fotky, archivuješ je?

Veškeré své nafocené snímky uchovávám na externím disku (Raid 1) na dvou místech. Uchovávám vám předané snímky v původních zdrojových datech.

Jaké rozlišení fotek dostaneme?

Fotky dostanete v maximální možné kvalitě. Můžete si je bez ztráty kvality vytisknout na formát A3, ale bez problému se nemusíte bát zvětšení cca o dalších 50 % nad rámec kvality dat. A nebo se mě zeptejte (:

Budeme mít na fotkách vodoznak?

Byly doby, kdy se zejména při publikování na internetu používal vodoznak. Já už jsem ale línej ho tam dávat, takže už ani na Facebooku ho nemám. A na originálních fotkách? V žádném případě.

Používáš blesky?

Blesky jsou fajn, když je tma. Jinak ale blesky nepoužívám. Pracuji především s přirozeným světlem. A abych vytáhl blesk, musí už být veliká světelná nouze. Nosím ale s sebou dva rádiově spojené blesky - pro všechny případy.

Kdo vybírá fotky, které dostaneme?

Selekci provádím já tak, aby ve výsledném albu byl zachován příběh celého dne od rána do večera. Vybírám všechny nejlepší snímky.

Dostaneme nějaké snímky i černobíle?

Černobílé snímky nelze vyrobit jen tak z kterékoliv fotky. Černobílá fotka musí být něčím zajímavá, musí vynikat. A takových fotek je během celého dne několik. Určitě se v albu objeví!

Dá se focením uživit?

Dá. Těch odvětví, kde to jde, ale není hodně. Ověřenou cestou jsou hlavně svatby. Během na další trať je pak modeling, motorsport, sport jako takový. Jde to, ale není to hned.

Zkusil jsi fotit někdy na film?

Analog je láska. Každý by si tím měl asi projít. A myslím i procesem zpracování filmu. Hezky doma. Pár desítek skenů bych na disku našel. Nyní jsem analog nahradil Fujifilmem a simulací filmu.

Fotografie edituješ sám?

Všechny snímky, které vám předám, prošly mou ruční editací.

Svatba

Fotíš, nebo i točíš? A jak to stíháš?!

Ze svatby vám předám nejen fotky, ale i video! Byla to dlouhá cesta to skloubit dohromady, ale jde to. Nečekejte profi výstup, ale spíš jen doplnění k fotkám v krátkém sestřihu z celého dne. Video je k fotografiím zdarma. Kameru mám připevněnou přímo na hlavním objektivu čili zvládám fotit a zároveň pořizovat video.

Můžeme ti dát seznam skupinek, které chceme vyfotit?

Seznam je super! Organizaci focení skupinek by pak měl zvládat spíše svědek, ale většinou se tyto skupinky formují tak nějak samy. Důležité je jen nezapomenout na všechny babičky a rodinné příslušníky!

Zvládneš to všechno sám, nebo máš asistenta?

Celý dne zvládám pokrýt bez problémů sám. Pokud si ale připlatíte za focení ve dvou, budeme na to dva a fotek bude také více.

Přijedeš za námi, když jsme z daleka?

Pokud jste mimo Olomoucký kraj, nebo prostě z Moravy, i tak rád přijedu. Podle vzdálenosti ale pak musíme zhodnotit ubytování a dopravu. Obojí je nad rámec smluvené ceny za focení. Nejdál jsem zatím z Olomouce jel k Táboru.

Jsou někde k dispozici reference od novomanželů, které jsi už fotil?

Na Facebooku - Honzayk - Portrét & Svatba - mimo referencí tam najdete i kompletní výstup z většiny svateb od začátku, co fotím. A na Instagramu ve výběrech včetně videí!

Jak dlouho dopředu bychom si měli rezervovat termín?

Termín je ideální zarezervovat si co nejdříve. Poptávek je hodně a objevují se klidně i víc jak rok předem!

Podržíš nám termín i bez zálohy?

Termín vám bez zálohy mohu podržet do doby, kdy je o něj zájem od dalšího klienta. Pak se buď domluvíme obratem a nebo se dá přednost dalším zájemcům.

Máme s tebou počítat na oběd?

Samozřejmě (:

Chceme nafotit jen obřad, je to možné?

Bohužel fotím buď celý den nebo vůbec. Raději dám přednost párům, které mě na svatbě chtějí po celý den, aby bylo možné zachytit celý příběh od rána až do večera.

Máme obřad v místě, kde není moc světla, je to problém?

Problém to určitě není, ale musíte počítat s tím, že se na snímcích může objevit lehký šum. To v zásadě není problém a naopak to někdy přidá na atmosféře.

Jak dlouho trvá společné novomanželské focení?

Ve většině případů mi stačí zhruba hodinka času, pokud fotíme v okolí. Pokud budeme na fotky přejíždět, může to trvat déle.

Máš k dispozici fotokoutek?

Bohužel nemám. Ideální je ale obstarat si pár rekvizit a Instax a nechat hosty, ať se navzájem nafotí.

V jaké formě nám předáš naše hotové snímky?

Výstup z vaší svatby přijde (nebo přijede se mnou) v dřevěné krabičce, kde bude mimo jiné i pár vytištěných fotek formátu A6 a flashdisk se všemi snímky a s videem.

Ostatní

Jak dlouho fotíš svatby?

První svatbu jsem fotil 3. 6. 2016 a od té doby pravidelně každý rok zvládnu něco kolem desíti, patnácti svateb.

Zaplatili jsme zálohu, ale svatba se zrušila. Co teď?

Je to o domluvě, jsme lidi.

Co když se něco stane a na svatbu nemůžeš nečekaně dorazit?

Tak to se ještě nestalo, ale kdyby něco, najdu za sebe včas náhradu v obdobném stylu a kvalitě!

Budeš zveřejňovat naše fotky online na sítích?

Rád bych, ale určitě ne bez vašeho souhlasu! Proto vás poprosím o odsouhlasení náhledového alba a videa a zveřejňuji až pak.

Uvidíme naše fotky někde online?

Cca 50 fotek vždy zveřejňuji na Facebooku a Instagramu (zde společně s videem).

Domlouváš si s novomanželi schůzku před svatbou?

Rád bych se s každým potkal, ale pokud jste z daleka, pravděpodobně se uvidíme až na svatbě. Ve většině případů se nám ale schůzka před svatbou povede (:

„To vyfotošopuješ!“

Haha, tak určitě! Jo, to je služba za příplatek! Ale teď vážně. Retouch pleti nedělám. Nevěsty stejně mají tak perfektní makeup, že to ani není potřeba. Jen když by bylo potřeba schovat nějaké tetování, nebo tak.

Proč to stojí tolik peněz?

Je to spousta práce a let focení, abych se dostal až sem. Svatba jako téma k focení není žádný med. Né každý fotograf si na tuto disciplínu troufne. Je to od všeho něco, ale především je to jedna velká improvizace. Některé okamžiky se fakt odehrají jen jednou a mojí prací je tyto snímky zachytit. A tím myslím zachytit ve špičkové kvalitě. Není to nic jednoduchého a tomu odpovídá i cena. Nezapomínejte, že práce po svatbě pokračuje u počítače.